معرفی یک جوان موفق: محمد جواد شکوری مدیر کلوب، آپارات و میهن بلاگ

به نظر شما یک فرد موفق کیست؟ آیا کسی را موفق می دانید که حتما تحصیلات عالیه دانشگاهی داشته باشد؟!

البته منکر تاثیر تحصیلات بر موفقیت نیستم ولی اگر تحصیل را فقط در گرفتن مدرک خلاصه کنیم بدون شک کاملا در اشتباهیم!

در ادامه با فردی آشنا خواهید شد که متوجه میشوید یک فرد در حالیکه تحصیلات دانشگاهی خاصی ندارد ولی میشود از آن به عنوان یک نخبه نام برد!

نام او محمد جواد شکوری مقدم است. مدیر سایت های کلوب، آپارات و میهن بلاگ، که هر سه جزو برترین سایت های ایران می باشد. یکی از رموز موفقیت وی کار روی سایت های کاربر محور است.

متن ادامه مطلب مصاحبه وی با سایت جوان موفق است. همچنین مصاحبه صوتی شکوری با سایت وبلاگینا نیز در دسترس است.

 

shakoori
برای آشنایی بیشتر جوانان ایرانی با شما کمی در مورد خودتان و موفقیت هایتان توضیح دهید.
بنده متولد ۱۳۶۱ هستم ، ابتدا در رشته برق دانشگاه شهید چمران اهواز مشغول به تحصیل شدم و سپس پس از گذراندن ۲ ترم میهمانی به دانشگاه امیر کبیر تهران  منتقل شدم و حدود ترم ۶-۷ بود که دیدم دانشگاه آنجور که فکر می کردم نیست و تصمیم به ترک تحصیل گرفتم و روی برنامه نویسی بیشتر تمرکز کردم.
ازچه وقتی مطمئن شدید که میخواهید در آینده چه کاره شوید و در واقع برنامه ریزی جدی تان را از چند ساله گی آغاز کردید؟
۱۷ سالگی که به دانشگاه رفتم خیلی روییایی فکر می کردم و علاقه شدیدی به درس و دانشگاه داشتم و ۱۰۰ % می خواستم برای ادامه تحصیل و کار به خارج از کشور سفر کنم ولی یکم که گذشت و شرایط دانشگاه رو دیدم ، تفکرم در خصوص یادگیری تغییر کرد و فهمیدم که فقط لازم است “یاد بگیرم که چه جوری یاد بگیرم” و “یادبگیرم که خوب سوال کنم” و دیگر اینکه دانشگاه یکی از هزاران مسیر یادگیری و پیشرفت است که از قضا در ایران یکی از  کند ترین راه  های حرکت رو به جلو است ،  در ۲۰ سالگی به ای معتقد شدم که تنها یک جمله ساده و خلاقانه مانند ” موبایلی بسازیم که کیسه هوا داشته باشد ” و یا ” ساعتی بسازیم که ۱۰۰ متری زیر آب هم کار کند” باعث ایجاد تغییرات جدی در دنیای امروز ما می شود و مهندسین زیادی هستند که بتوانند  این ایده ها و یا جملات یک خطی را محقق کنند ولی انسانهای زیادی نیستند که بتوانند این جملات را بسازند .اینجا بود که به ارزش خلاقیت پی بردم ، و برنامه نویسی کامپیوتر را یکی از خلاقانه ترین  کارهای اطرافم دیدم وجذب آن شدم.
ایده اولیه کلوب از خودتان بود یا از کسی یا جایی برداشت کرده بودید؟
خیر ایده اولیه برای جناب آقای اورکات بود ، در آن زمانها به شدت به دنبال را ه اندازی یک وبسایتاینترنتی با یک ایده جالب بودیم و پس از ظهور اورکات همیشه با خودم فکر می کردم که چه وبسایت جالبی است ، مردم خودشان ترافیک ایجاد می کنند و احتیاج به تبلیغ هم ندارد.
یادم هست از همان اوایل هم کلوب از نظر فنی سایت قوی و بی نقصی بود و همواره از تکنولوژی های جدید برنامه نویسی نیز بهره می بردید.این توانایی های فنی تیم تان را بیشتر عامل موفقیت کارتان میدانید یا ایده های خلاقانه تجاری را؟
کلوب به زبان پی اچ پی توسعه داده شده است و اگر راستش را بخواهید یک کلمه پی اچ پی هم بلد نبودیم ، چیزی که بیشتر برای تیم ما مهم است ، انسجام فکری و صمیمیت پرسنل است و اگر کسی برای استخدام بیاید اصلا از او نمی پرسم که چه چیزی بلد است ، برایم سرعت یادگیری – کار تیمی و اخلاق فردی مهم است ، ما همه چیز را یادگرفتیم و هر روز یاد می گیریم ، اکثر افراد تیم ما می دانند که دانسته هایشان دلیل بودنشان در اینجا نیست بلکه اشتیاقشان به دانستن دلیل بودنشان است.
اگر جای ایران در آمریکا زندگی میکردید ممکن بود مارک زاکربرگ شوید؟
راستش را بخواهید اینجا به ما  خیلی سخت گذشت و می دانم در آینده سخت تر هم خواهد بود ولی اینجا را دوست دارم  و  در سن و سال بنده دیگر حوصله کوچ در دیاری نو نیست :) . ولی ۱۰۰ % مطمئنم اگر در اورپا یا آمریکا بودیم ، بجای ایده پردازی و مدریریت کاربران شهر اصفهان ، به مدیریت فکر برای کاربران شرف آسیا می اندیشیدیم ، آنها در آن طرف دنیا نه از ایرانی ها  باهوش تر هستند و نه صمیمی تر ، شرایط برایشان بسیار آماده تر است ، پس سریع تر حرکت می کنند.
کلوب یا میهن بلاگ با نمونه های خارجی مثل فیس بوک،توئیتر،بلاگر و…قابل مقایسه است؟و به نظرتان در ایران از شما عقب ترند یا جلوتر؟
از نظر ترافیکی قابل مقایسه نیست ولی از نظر نرم افزاری شاید قابل مقایسه باشد و سرویس های مختلفی داشته باشیم ، و در کل از ما بسیار جلو تر هستند ولی برای رسیدن به آنها بعد زمان نداریم تنها بعد تفکر و تحمل مسئولین و ناظران سایبر ایران در این میان است.
تا حالا پلیس کلوب به خودتان هم گیر داده؟!
نه تا به حال .
از چند سالگی با کامپیوتر آشنا شدید؟
آشنای در سطح فیفا ۹۰ در ۱۰ – ۱۲ سالگی ، در سطح برنامه نویسی سی پلاس پلاس ۱۸ سالگی.
 یک روزتان را چطور میگذرانید؟(برنامه یک روز کاریتان بر چه منوال است)
متنوع است ، اصولا خیلی منظم نیستم ، از میز و اتاقم مشخص است ، ولی صبح در کلوب می چرخم ، بعد باگهای احتمالی سایتهایمان را کنترل می کنم ، وضعیت نسخ های پشتیانی شب گذشته ، و بار بانکهای اطلاعات و وب سرور ها کنترل می شود ، بر توسعه برنامه ریزی ها و طرح های  ماهیانه نظارت می کنم ، با بچه ها شوخی می کنم ، ناهار می خوریم ، قرآن – شعر و فلسفه را دوست دارم و بی کار باشم از آنها می خوانم ، شب هم با بچه هایم فوتبال بازی می کنم ، شوت روی پا و بیرون پا تمرین می دهم و ….
 آخر هفته ها چه میکنید؟(تعطیلاتتان را چطور میگذرانید؟)
سری فیلم های امام علی را گرفته ام که ببینم یا فیلم ۲۴ با زیر نویس فارسی می بینم ، با بچه هایم بازی می کنم ، معمولا مسافرت زیاد می روم و طبیعت را خیلی دوست دارم ، ظهر ها هم خانه پدری دستجمعی آبگوشت می خوریم .
 اگر سه کلمه را بخواهید به عنوان رموز موفقیتان نام ببرید.چه کلماتی را انتخاب میکنید؟
توکل به خدا – مادر – صداقت و رفاقت – پشتکار  دیدم ۴ تا است :D.
 تاثیرگذارترین جمله و یا پندی که تا به حال شنیده اید چه بوده است ؟
طلب منصب فانی نکند صاحب عقل  – عاقل آن است که اندیشه کند پایان را
 بدون تعارف(!)به نظرتان ازدواج سرعت موفقیت هایتان را کم کرد یا زیاد؟!
ازدواج خوب و زود هنگام  خیلی عالی است و قطعا در شرایط سخت که کم هم ندارم بسیار دلگرم کننده و آرمش بخش است.
 بزرگترین آرزوی حال حاضرتان چیست؟
کاش می توانستم همه چیز را رها کنم و فلسفه و قرآن بیاموزم.
از ایرانیان موفق در زمینه فناوری اطلاعات درخارج از کشور مثل امیدکردستانی،پیرامیدیارو…با کسی رابطه دارید؟
خیر متاسفانه
الگویتان برای موفقیت در کسب و کار و زندگی شخصی که بوده است؟
الگوی مشخصی ندارم.
یک ایرانی موفق را نام ببرید؟
ملا صدرا
جوان موفق ایرانی را در یک جمله برایمان معرفی کنید.
جوانی موفق کسی است که هر روز دستان چروکیده دوران کهولت خود را بر روی کیبورد رایانه خود بیاد آورد و سعی کند شماره یک باشد..
 و در آخر اگر بخواهید یک توصیه برای موفقیت هرچه بیشتر جوانان ایرانی داشته باشید؟
موفقیت از نظر من بالفعل کردن همه استعداد های بالقوه آدمی است و زمینه ساز این امر بدست آوردن یک نگرش و بینش عمیق از  زندگی است که در سخت ترین شرایط یک راه حل روشن به شما نشان می دهد ، پس اگر جوانی قبل از دست و پا زدن ها – مدرک جمع کردن ها و هیجانات فانی این دوران بدنبال یک بینش صحیح باشد موفق خواهد بود.

 

منبع

  • تابناك وب
  • هیچ
  • 3,637 بازدید
  • 19 دی 93
برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0