آشنايي و كار با دسته‌ها و برچسب‌ها

با سلامی دوباره جلسه هفتم را آغاز می‌کنیم.

در جلسات گذشته نحوه نصب وردپرس و ایجاد یک نوشته تازه را با هم یاد گرفتیم در این جلسه نگاهی به قابلیت‌ دسته بندی و برچسب گذاری مطالب در وردپرس می‌اندازیم.

دسته‌بندی

خوب قبل از اینکه دسته بندی کردن مطالب را آموزش دهم اول نگاهی کاربردی به دسته بندی بندازیم. برای اینکه  وبلاگ یا نوشته‌های خود در وبسایتتان یک ساختار داشته باشد و مرور مطالب با موضوعات مختلف برای بیننده وبسایت راحت‌تر شود از دسته بندی استفاده می کنیم، یک نمونه از دسته بندی را در تصویر زیر می‌بینید که مطالب وبسایت با توجه به موضوعات مختلف در دسته های متنوعی تقسیم شده است.

Selection_014

برای ساختن یک دسته از منوی مدیریت روی گزینه نوشته‌ها اشاره‌گر موس را نگه دارید و از لیست ظاهر شده گزینه دسته‌ها را انتخاب کنید.

Menu_010

بعد برای شما صفحه ای باز می گردد که در آن می‌توانید دسته‌های مختلف وبسایت وردپرسیتان را مدیریت کنید. برای  ایجاد یک دسته تازه فرمی با عنوان افزودن دسته تازه را تکمیل کنید و با کلیک بر روی دکمه افزودن دسته تازه، دسته جدید ایجاد می شود.

Selection_012

برای انتساب نوشته‌ها به دسته‌های مختلف، در قسمت ویرایشگر نوشته در سمت چپ ابزارکی با نام دسته‌ها قرار دارد که با استفاده از آن دسته‌هایی که با توضیحات قبلی ایجاد کردید را می توانید انتخاب کنید.

Selection_013

که برای انتساب کافی است دسته مورد نظر را انتخاب کنید. اگر دقت کرده باشید با استفاده از گزینه +افزودن دسته تازه در حین نوشتن پست هم می‌توانید دسته جدید اضافه کنید و نیاز به تکرار مراحل قبلی نیست.

برچسب‌ها

برچسب‌ها بسیار شبیه به دسته بندی است اما تفاوت‌هایی دارد، هدف از دسته بندی تقسیم مطالب به موضوعات خاص است اما برچسب ها برای اطلاعاتی که در یک پست آمده است به کار می‌رود برای نمونه شما یک نوشته در مورد فیلمنامه یکی از فیلم‌های سینمایی دارید که در آن در مورد فیلمبرداری این فیلم نیز صحبت کرده‌اید این نوشته را در دسته سینما قرار می‌دهید و برای آن برچسب‌های فیلمنامه و فیلمبرداری را می گذارید که بیننده سایت اگر به دنبال مطلبی باشد که در آن به فیلمبرداری اشاره شده باشد از این برچسب می‌تواند استفاده کند.

نحوه استفاده از تگ دقیقا مثل دسته ‌ها است فقط تفاوت عمده که دارند در این است که دسته هایی را می توان زیر مجموعه‌ای از دسته‌ای کلی قرار داد اما برچسب‌ها اینطور نیست.

برای مدیریت برچسب‌ها به قسمت نوشته و بعد برچسب‌ها می‌توانید بروید.

Menu_016

محیط مدیریت برچسب‌ها کاملا مشابه دسته‌ها است پس نیازی به توضیح نیست.

در حین ویرایش نوشته برای انتساب برچسب به نوشته تان می توانید از ابزارک برچسب‌ها در سمت چپ صفحه استفاده کنید.

Selection_015

که با تابپ کردن نام برچسب برچسب جدید اضافه می گردد اگر برچسب‌هایی قبلا ایجاد شده باشد با تایپ کردن قسمتی از آن در لیست پیشنهادی ظاهر می گردد که می‌توانید انتخاب کنید. در ضمن لازم نیست برای ایجاد برچسب تازه حتما به صفحه مدیریت برچسب‌ها بروید بلکه با تایپ نام یک برچسب جدید و کلیک بر روی دکمه افزودن در ابزارک برچسب‌ها در حین نوشتن مطلب نیز برچسب‌های تازه ایجاد می‌شود.

منبع:هميار وردپرس

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0