راکت اینترنت در ایران یک فرصت یا تهدید

راکت اینترنت

خبری که هفته های گذشته بازتاب های متفاوتی در اینترنت و خصوصا وب فارسی داشت تصمیم ورود غول سرمایه گذاری اینترنتی اروپا به بازاهای خاورمیانه و در پی آن بازار تجارت الکترونیک ایران بود. در پی انتشار این خبر و قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری این شرکت با شرکت MTN – که در حال حاضر سهامدار اصلی اپراتور ایرانسل در ایران است – شاهد بازتاب ها متفاوتی از فعالان و کارشناسان حوزه وب بودیم، برخی این را یک فرصت برای گسترش و شتاب تجارت الکترونیکی در ایران دانستند و برخی دیگر معتقد بودند که پس از شروع به کار راکت اینترنت در ایران، بسیاری از خرده فروشی ها و حتی سایت های بزرگ اینترنتی نابود خواهند شد. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد که داستان ورود راکت اینترنت را به ایران و خاورمیانه به طور خلاصه بررسی کنیم.

معرفی راکت اینترنت Rocket Internet

راکت اینترنت شرکت چند ملیتی مستقر در برلین آلمان می باشد که بیشتر سهام آن متعلق به برادران سام ور می باشد. عمده فعالیت این غول تجارت الکترونیک که چیزی در حدود ۷۵ شرکت بزرگ را در ۵۰ کشور جهان اداره می کند شناسایی بسترهای شناخته شده تجارت الکترونیک در سایر کشورها و سرمایه گذاری در آنهاست. راکت اینترنت سالانه حدود ۴ میلیارد دلار درآمد دارد و با این قدرت مالی در هر بازاری که وارد می شود رقبا و کسب و کارهای آنلاین سر را خود را تقریبا نابود می کند!

بسیاری از منتقدان و کارشناسان راکت اینترنت را نه یک کارخانه شرکت سازی یا شتاب دهنده، بلکه یک کارخانه شبیه سازی و کپی کاری می دانند و رویکرد اخلاق تجاری این مجموعه را مورد نقد شدید قرار می دهند، از طرف دیگر مدیران اینترنت راکت معتقدند مشتریها همه جای دنیا شبیه هم هستند و کسب و کاری که در یک منطقه به بار نشسته و پاسخ مثبت داده قابل پیاده سازی در هر نقطه مشابه دیگری هم می باشد.

نوع کسب و کار و رشد اینترنت راکت به بی رحمی در عرصه تجارت الکترونیک معروف است، چیزی که خود مدیر آن یعنی الیور سام ور به نام “مدیریت قاطعانه” و ” شاخصی های مهم و اصلی عملکرد” از آن نام می برد. برخی از کارشناسان ساختار این شرکت را مدل آینده تجارت الکترونیک در جهان به حساب می آوردند و برخی دیگر آن را یک جریان زودگذر و موقت که به زودی نابود خواهد شد می دانند. مجموعه Rocket Internet زمانی که کسب و کارهای کوچک آنلاین را در خود می گیرد موجب رشد سریع و پرشتاب آنها می شود و زمانی که رودروی کسب و کارهای بزرگ و برندها می ایستد سعی در دامپ کردن و نابود کردن آنها دارد.

راکت اینترنت

راکت اینترنت در خاورمیانه و ایران

سال گذشته شرکت –Rocket Internet راکت اینترنت – به همراه شرکت MTN افریقای جنوبی که سهامدار ۴۹ درصد از سهام شرکت ایرانسل در ایران است شرکتی با مشارکت ۵۰ درصد به نام Middle East Internet Holding – MEIH برای سرمایه گذاری در استارتاپ های خاورمیانه با تمرکز بر تجارت الکترونیک، راه اندازی کرده‌اند، اگرچه تحقیقات بازار این سرمایه گذاری از خیلی وقت قبلتر شروع شده بود اما رسمت آن از دسامبر سال ۲۰۱۳ بود. در استراتژی شرکت راکت اینترنت، بازار خاورمیانه و افریقا دو فرصت طلایی سرمایه گذاری در بحث تجارت الکترونیک محسوب می شوند. و تاسیس چنین شرکتی هم بر پایه همین اصل بوده است.

یکی از کشورهای خاورمیانه که بستر رو به رشد و قدرتمندی در عرصه تجارت الکترونیک را دارد ایران است و حالا پای این کپی کار بزرگ تجارت الکترونیک به کشور ما رسیده است. در شروع ورود این سبک کسب و کار به هر کشوری دو چیز برای آنها مورد توجه است: اول آنکه بزرگترین کسب و کارها کدامند؟ دوم اینکه بیشترین طرفدار مربوط به کدام عرصه است؟ آنچه از اخبار غیر رسمی شنیده می شود سه مورد از کسب و کارهای آنها در ایران کاملا فعال شده اند اول سایت بامیلو هست که مخصوص فروش کالاهای تکنولوژی محور و دیجیتال است، دوم سایت خردفروشی آنلاین به نام موزاندو هست و سومین هم سایت بدوفود سایت آنلاین غذا و رستوران.

فروشگاههای راکت اینترنت

خوب یا بد حالا راکت اینترنت در ایران سرمایه گذاری را آغاز کرده است، این آینده کسب و کارهاست که بسیاری از موارد مثبت و منفی این روش تجارت الکترونیک را تعیین می کند و حال بازار تجارت الکترونیک ایران بیشتر و جدی تر از قبل تحت تاثیر مستقیم پیامد ها بین المللی تجارت الکترونیک قرار گرفته است. آنچه مسلم است جدای هر نتیجه گیری راکت اینترنت موجب شتاب بیش از پیش و رشد مضاعف کسب و کارها خواهد شد، چه کسب و کارهایی که مورد حمایت این مجموعه باشند و چه سایر بخشهای تجارت الکترونیک، خصوصا که این شرکت در پی فعال کردن بخش های راکد بازار درآمد اینترنت ایران یعنی بخشهایی که فعلا سرمایه گذاری بزرگی در آن صورت نگرفته است نیز می باشد.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0