سیم کارت را نگهدار، اپراتور را عوض کن

سیم کارت را نگهدار، اپراتور را عوض کن
مدت های مدیدی بود که مردم با بروز این نوع مشکل ها درگیر بودند و از اینکه به تعویض سیم کارت خود با سیم کارت اپراتور دیگر مجبور می شدند، ابراز نارضایتی می کردند.
طرح جابجایی اپراتور تلفن همراه بدون نیاز به تغییر شماره سیم کارت با نام ترابردپذیری شماره تلفن همراه با هدف برطرف سازی نقص های موجود در شبکه تلفن همراه کشور و رعایت حقوق شهروندی ارائه شده است.

** تعریف ترابردپذیری
ترابردپذیری شماره تلفن همراه به معنای جابجایی شماره تلفن همراه مشترکان بین اپراتورهاست؛ به این معنا که مشترک در صورت نارضایتی از خدمات یا کیفیت سرویس‌های اپراتور تلفن همراهش می‌تواند به شبکه‌ تلفن همراه اپراتور دیگر مهاجرت کند که البته این مهاجرت فقط دو بار در هر سال مجاز است.
با اجرای این طرح، اختیار شماره از اپراتور سلب شده و در اختیار مالک سیم‌کارت قرار می‌گیرد.
ترابردپذیری شماره تلفن همراه در جهان قدمتی بیش از ۱۵ سال دارد و هم اکنون در بیش از ۷۰ کشور انجام می‌شود.

** مزایای ترابردپذیری
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اردیبهشت ماه پارسال شمار استفاده کنندگان ایرانی تلفن همراه را ۷۱ میلیون نفر و شمار گوشی های هوشمند فعال در کشور را ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار عنوان کرده بود.
اکنون در ایران سه اپراتور ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، ایرانسل و رایتل به ارائه خدمات مشغولند.
ارائه خدمات متنوع و سرویس‌های جذاب از سوی اپراتورهای تلفن همراه با هدف از دست ندادن مشترکان خود یکی از مزایای اجرای طرح ترابردپذیری تلفن همراه است که بزودی در ایران پیاده می شود.
– کاهش قیمت سیم کارت‌های عادی در بازار سیاه
اجرای طرح ترابردپذیری تلفن های همراه از ارزش شماره‌های تلفن همراه در بازار می کاهد و تفاوت شماره تلفن همراه میان همراه اول، ایرانسل و رایتل از بین می‌رود و شماره‌های عادی کدهای مختلف سه اپراتور موبایل ارزش یکسانی پیدا می‌کنند؛ زیرا دیگر مشخص نمی‌شود کدام شماره در کدام شبکه فعال است. به همین دلیل قیمت شماره‌های عادی در بازار سیاه کاهش می یابد.
– مهاجرت راحت کاربران بدون دغدغه شماره
بسیاری از کاربران بویژه مدیران و مسئولان شرکت‌های خصوصی و دولتی و صاحبان کسب‌وکار نمی‌توانند راحت اپراتورهای خود را تغییر بدهند زیرا شماره آنها در اختیار سازمان‌ها و افراد بسیاری است و باید با تغییر اپراتور شماره‌شان را تغییر داده و آن را به سازمان‌ها و افراد زیادی اطلاع دهند تا به کسب‌وکار و اعتبار آنها ضربه نخورد.
با اجرای طرح ترابردپذیری دیگر مشترکان بابت تغییر شماره در هنگام مهاجرت از اپراتور مبدا به اپراتور مورد نظر هیچ نگرانی نخواهند داشت.
– کاهش مشکل ارتباطی اجاره‌نشین‌ها
آنتن‌دهی نامناسب شبکه تلفن همراه در منزل جدید از دغدغه‌های اجاره‌نشین‌هاست. برخی مستاجرها سالیانه خانه را تغییر می دهند و ممکن است به سبب مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه در خانه جدید کلافه شوند.
با اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه، اجاره‌نشین‌ها می‌توانند با آگاهی از چگونگی آنتن‌دهی اپراتورها در محله جدید، براحتی اپراتور مورد نظر را انتخاب و به آن شبکه کوچ کنند.

*** قول وزیر ارتباطات برای اجرای طرح ترابرد پذیری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش در جمع خبرنگاران اعلام کرد: طرح ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه در سه ماهه نخست امسال اجرا و امکان جابجایی اپراتور برای مشترک بدون تغییر شماره ممکن می‌شود.
وی هدف از اجرای این طرح را افزایش کیفیت خدمات دهی و افزایش رضایت‌مندی مشترکان دانست و افزود: امکان جابجایی اپراتور بدون تغییر در شماره مشترک باعث افزایش رقابت میان اپراتورهای موبایل و بهبود کیفیت و کاهش نرخ خدمات تلفن همراه می‌شود.
«صادق عباسی شاهکوه» معاون تنظیم مقررات و ارتباطات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران فروردین ماه امسال در گفت و گو با یک پایگاه خبری، هدف از اجرای این طرح را ارتقای کیفیت فضای رقابت در بازار اپراتورهای تلفن همراه دانست.
وی ادامه داد: اگر فقط دو درصد مشترکان تلفن همراه از این طرح استفاده کنند و تصمیم به تعویض اپراتور موبایل خود بگیرند ما به هدف خود رسیده‌ایم، چون اپراتور برای حفظ مشترک خود تلاش مضاعف می کند و خدمات بهتری ارائه می دهد.
به گفته وی، این طرح با رومینگ ملی متفاوت است و اجرای آن به معنی توقف طرح رومینگ ملی نیست.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: دستورالعمل طرح ترابردپذیری شماره موبایل آماده و تجهیزات مربوط نیز از سوی رگولاتوری و سه اپراتور سراسری تلفن همراه ایران نصب شده است.
به گفته وی، این طرح اکنون در مرحله آزمایش نهایی قرار دارد تا از عملکرد آن اطمینان کسب شود.
عباسی شاهکوه افزود: پیش‌بینی می‌شود اوایل اجرای طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه استقبال خوبی از سوی مشترکان صورت گیرد؛ زیرا این طرح برای جمعیت جوان کشور، جذاب خواهد بود اما ممکن است پس از مدتی میزان استقبال کمتر شود که در دیگر کشورها نیز روال به همین صورت بوده است.
عباسی شاهکوه به مشترکان اپراتورهای تلفن همراه توصیه کرد پیش از تصمیم به تعویض اپراتور خود، از شرایط سایر اپراتورها و شیوه سرویس‌دهی آنها آگاهی کامل به دست آورند؛ زیرا متقاضیان فقط دو بار در سال می‌توانند اپراتور خود را تغییر دهند.
وی اعلام کرد همه مراحل ترابردپذیری شماره تلفن همراه یا همان تعویض اپراتور موبایل به صورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام می‌شود.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توضیح داد: مشترک تلفن همراه پس از طی مراحل الکترونیکی و غیرحضوری، در نهایت باید سیم کارت جدید خود را از طریق پست یا به طور حضوری دریافت کند. تمام مراحل دیگر نرم افزاری است که رگولاتوری آن را تهیه کرده و در حال آزمایش است.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصوبه صد و هشتاد و نهم با تعیین مهلت ۱۸ ماهه برای اجرای این طرح، اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به ارائه این خدمت کرده و هشدار داده است در صورت عمل نکردن به این طرح، خدمات نسل‌های سوم و بالاتر آنها قطع می شود.
اجرای طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه گامی برای تحقق حقوق شهروندی است تا شهروندان بتوانند بهترین خدمت مورد نیاز خود را با برخورداری از حق انتخاب دریافت دارند.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0