آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی

با سلام خدمت دوستان عزیز ، در خدمت شما هستیم با آموزش حذف صحیح افزونه وردپرس . اولین باری که شما وردپرس رو نصب میکنید به احتمال ۹۹% اولین کاری که بعد از آن انجام میدهید نصب یک افزونه است . همینطور که کار شما با سایتتون بیشتر میشه و مهارت های کاری شما افزایش می یابد متوجه میشوید که کدام افزونه مناسب کار شما در وردپرس نیست . حالا میخواهیم به شما آموزش حذف صحیح افزونه وردپرس رو بدهیم پس در ادامه ی مطلب همراه با ما باشید .

آموزش حذف صحیح افزونه وردپرس

این مهم است که شما حتما افزونه هایی که مناسب کار شما نیستند رو غیر فعال و حذف کنید . بعضی از عزیزان این افزونه ها رو فقط غیر فعال میکنند و دیگر کاری باهاش ندارند و این خودش یک کار اشتباه است ! ما در این مطلب آموزشی به شما نشان میدهیم که چگونه یک افزونه را به صورت کامل و صحیح از وب سایت وردپرسی خود حذف نمائید .

آموزش حذف صحیح افزونه وردپرس - قسمت اول

چرا باید یک افزونه به صورت کامل از وردپرس حذف شود ؟

هزاران افزونه برای وردپرس در دسترس میباشد ، و شما میتوانید به راحتی هر کدام از آنها را که خواستید بر روی سایت خودتان نصب کنید .البته ، این نکته هم مهم است که افزونه های بی مورد که برای شما کارایی ندارند را حذف کنید .افزونه های وردپرس مانند نرم افزارهایی هستند که شما بر روی سایت خودتان نصب کرده اید .آنها یک دسترسی برای کنترل سایت شما ارائه میدهند با این حال که نویسندگان افزونه ها سعی در امنیت افزونه ها میکنند ، تاریخ به ما نشان میدهد که چه اشتباهاتی در طول زمان های متفاوت صورت گرفته است .این بدین معنی است که افزونه هایی هم که حتی در سایت شما استفاده نمیشوند ( غیر فعال هستند ) نیز پتانسیل مسئولیت آفرینی برای سایتتان رو دارند .

نگهداری فایل های غیر ضروری در سایتتان باعث افزایش حجم بک آپ وردپرس نیز میشود . یعنی دانلود و ریستور کردن بک آپ نیز خودش وقت بیشتری رو میگیره . شما میتونین افزونه های خیلی زیادی رو نصب کنین اما افزونه هایی که مورد نیازتون نیست رو باید به صورت صحیح و مجددا تاکید میکنم “صحیح” از وب سایت خودتان حذف کنید .

تفاوت بین غیر فعال کردن افزونه و حذف آن چیست ؟

افزونه ای که غیر فعال شده باشد کارایی در سایت به صورت ظاهری ندارد ولی باز فایل های این افزونه باقی میماند و میتواند باعث بروز مشکلات آتی در سایت شما شود ، اما حذف کردن تمامی فایل ها و حتی اطلاعات درون دیتابیس را نیز پاک میکند ، در این قسمت از آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی میخواهیم با تصویر برای شما طریقه حذف کامل یک افزونه را از وب سایت شما به شما آموزش دهیم : در ابتدا عذر میخواهم اگر تصاویر داشبورد به صورت انگلیسی است اما به شما توضیحات کامل رو خواهیم داد . در قسمت افزونه ها شما میتوانید لیست کلی از افزونه های فعال و یا غیر فعال خود را مشاهده کنید .

 

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی

در بالای این لیست میتوانید روی افزونه ها فیلتر خاصی اعمال کنید ( به عنوان مثال تنها افزونه های غیر فعال را مشاهده کنید ) بر روی دکمه غیر فعال در این صفحه کلیک کنید تا لیست افزونه هایی که در سایت شما فعال نیستند اما پوشه های آنها موجود است را مشاهده کنید .

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی

 

افزونه هایی که غیر فعال باشد در زیر آنها گزینه حذف (Delete) فعال میشود ، اگر افزونه فعالی دارید و میخواهید آن را حذف کنید لازم است تا ابتدا آنرا غیرفعال کنید . با کلیک بر روی گزینه حذف شما به صفحه حذف افزونه منتقل خواهید شد و از شما میپرسد که میخواهید پرونده های افزونه را پاک کنید ، با کلیک بر روی گزینه ( بله ، فایل ها را پاک کن ) میتوانید فایل های افزونه خود را از پوشه های درون افزونه های مجنتو حذف کنید .

اگر افزونه ی شما از کد کوتاه (Shortcode) استفاده میکند  میتوانید با قرار دادن کد زیر در فایل functions.php درون پوشه ی قالب خود آن کد کوتاه را غیر فعال کنید :

فقط باید به جای pluginshortcodeکد کوتاه مربوط به افزونه خود را قرار دهید .

 

حذف اطلاعات افزونه از دیتابیس

با حذف افزونه جدول های درون دیتابیس مربوط به سایتتان حذف نمیشوند و شما باید به صورت دستی آنها را حذف کنید ، برای اینکار از طریق کنترل پنل هاست خود گزینه Phpmyadmin را انتخاب میکنیم تا به قسمت مدیریت دیتابیس های خود منتقل شوید :

 

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی - قسمت دوم

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی – قسمت دوم

 

درون دیتابیس سایت وردپرسی شما نام جدول مربوط به افزونه مورد نظر خود را پیدا کنید ، به عنوان مثال ما میخواهیم یک افزونه سئو را حذف کنیم ، جدول های آن را پیدا میکنیم و انتخاب میکنیم سپس بر روی دکمه Drop کلیک میکنیم :

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی - قسمت دوم

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی – قسمت دوم

 

بعد از این کار پیغامی برای تائید حذف نمایش داده میشود که شما میتوانید با کلیک کردن بر روی دکمه Yes آن را تائید و جدول های اضافی را از دیتابیس خود حذف کنید .

 

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی - قسمت دوم

آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی – قسمت دوم

 

با این کار افزونه شما به صورت کامل و صحیح از سایتتان حذف خواهد شد و در همین جا قسمت دوم از مطلب آموزش حذف صحیح افزونه از سایت وردپرسی به پایان میرسد . امیدواریم که از این آموزش لذت و استفاده ی کافی را برده باشید .

منبع: ای وحید

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0