آموزش ساخت فهرست و تنظیم منوها در وردپرس

سلام خوب هستی امیدوارم که خوب باشید

در این آموزش نحوه ساخت فهرست و تنظیم منوها در وردپرس رو با هم بررسی می کنیم. به صورت استاندارد در بالای هر سایت نواری قرار دارد که امکان دسترسی ما را به قسمت های مختلف سایت فراهم می کند.به همین دلیل وجود یک فهرست در بالای سایت لازم و ضروری است. خیلی ها با ایجاد فهرست و تنظیم منوها در وردپرس مشکل دارن و سوالات زیادی در این رابطه پرسیده میشه , ساخت فهرست و مدیریت منوها در وردپرس کار بسیار آسونیه میگی نه با ما تا آخر این پست باش.

فهرست چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست، ترجمه ی عبارت Menu است. بنابراین همانطور که از نام انگلیسی این عبارت نیز مشخص است، با استفاده از فهرست ها، شما میتوانید در سایت خود منو های متنوعی ایجاد کنید و آنها را در بخش های مورد نظرتان به کار بگیرید. منو هایی که با استفاده از این امکان ایجاد میشوند، میتوانند دارای چندین مرحله باشند. بنابراین شما میتوانید انواع منو های کشویی و دراپ داون را با استفاده از امکان ایجاد فهرست در وردپرس، برای خود ساخته و در وبسایت خود مورد استفاده قرار دهید. انتخاب ترجمه “فهرست” برای عبارت Menu بسیار انتخاب هوشمندانه ای بوده، چرا که با توجه به خروجی کد این بخش (خروجی ul و li) چیزی که برای شما ایجاد میشود، عملا یک فهرست است که در صورت تمایل شما میتواند به شکل منو نیز به نمایش در بیاید. بنابراین همانطور که مشخص است، فهرست ها با انعطاف پذیری خود میتوانند امکانات زیادی را در اختیار شما بگذارند و به کار گیری وبسایت شما را نیز برای کاربران ساده تر کنند.

ایجاد فهرست در وردپرس

برای این کار کافیه در محیط مدیریت وردپرس وارد بخش نمایش > فهرست ها شویم.

fehrest

در صفحه ای که برای ما باز شده روی فهرست تازه ای بسازید کلیک کنیم

menu1

بعد برای فهرست خود اسمی انتخاب کنیم.

در نوار کناری انواع لینک هایی را که می توانیم به فهرست اضافه کنیم می بینیم.مثلا برگه های سایت ما یا پیوند ها که می توانیم ادرسی را که دوست داریم(مثلا ادرس سایت دیگه)بنویسیم و بعد روی دکمه ی افزودن به فهرست کلیک کنیم.

وقتی چیزی را به فهرست اضافه می کنیم،می توانیم برای آن نامی انتخاب کنیم(نامی که در فهرست نشان داده می شود).می توانیم موارد دیگه ای مثل صفت عنوان را هم بنویسیم این متن زیر نام اصلی لینک قرار میگیره و به عنوان توضیح کوتاه است(البته بعضی از قالب ها این توضیح رو پشتیبانی نمی کنند)

menu5

کار دیگه ای که خیلی مهم هست حالت درختی (والد/فرزندی)هست.حتما حالت آبشاری رو در فهرست ها دیدید که وقتی نشانگر روی عبارتی در فهرست میره زیرمجموعه هاش هم نمایش داده می شوند.این همان حالت درختی هست.برای ایجاد آن کافیه روی گزینه ای که می خواهیم فرزند باشه کلیک رو نگه داریم و اون رو به پایین و کمی چپ تر از گزینه ای که می خواهیم والد باشه بکشیم.البته با این کار می توانیم درخت های عمیق تر هم ایجاد کنیم (یعنی فرزندی خودش زیرمجوعه داشته باشه)،همچنین با همین کشیدن و رها کردن می توانیم جایگاه هر لینک رو در فهرست مشخص کنیم.

menu4

البته می توانیم از گزینه ی تنظیمات صفحه که در بالای وردپرس(گوشه ی چپ)قرار داره موارد دیگری رو هم اضافه کنیم.بعضی از افزونه ها یا ثقالب ها هم امکانات خاصی دارند که از همین قسمت قابل دسترسی هست.

حالا برای اینکه جایگاه فهرست را مشخص کنیم دو راه داریم،یک زیر فهرست تیک مربوط به جایگاه را بزنیم.یا از قسمت مدیریت جایگاه انتخاب کنیم که فهرست در چه قسمتی از قالب استفاده شود.به این نکته هم دقت کنیم که این جایگاه ها جاهایی هستند که قالب قابلیت استفاده از فهرست را دارد.

menuo1

اما از فهرست می توانیم در ستون ها قالب هم استفاده کنیم.

برای اینکار کافیه بعد از ساخت فهرست، در پنل مدیریت وردپرس به نمایش>ابزارک ها برویم و  از ابزارک فهرست دلخواه در ستونی که تمایل داریم استفاده کنیم.

برای استفاده از ابزارک ها میتوانید این مطلب را مطالعه کنید: ابزارک ها در وردپرس

menu-a

menu-f

مدیریت محل نمایش فهرست ها (جایگاه ها)

خوب حالا که فهرست مورد نظرتان را ایجاد کردید، نوبت به تعیین محل نمایش آن در سایت میرسد. برای تعیین محل به نمایش در آمدن فهرست در سایت، در بالای صفحه روی تب “مدیریت جایگاه ها” کلیک کنید تا بخش مربوط به این تب برای شما به نمایش در بیاید .

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0